Oulunsalo - Sievi, Naisten suomensarja, Pohjoislohko

Sampo Anttila 19.05.2013

Naisten suomensarja käynnistyi Oulunsalon kentällä loistavassa säässä (+25 °C). Oulunsalo vei ensimmäisen jakson vakuuttavasti mutta toinen jakso oli tasainen ja Sievi vei pelin superiin jossa Oulunsalo ratkaisi voiton. Tulos 2 - 1 (11 - 3, 7 - 8, 3 - 2)

Oulu 19.5.2013
Oulunsalo
Pesäpallo, Naisten suomensarja

 

Oulunsalo - Sievi 2 - 1 (11 - 3, 7 - 8, 3 - 2)

 

Oulunsalo:
PJ. Ville Patala , Esa Pietiläinen

Saadut harhat: 1, Saadut vapaat: 0

 

Pelaaja

UP

K

LY

TU

KL

Y

1 %

2 %

3 %

K %

KL %

Palkinto

1.

Maija Huovinen

S

 

1

2

6

10

2/6

1/1

2/2

1/1

60 %

 

2.

Essi Kärjä

2P

 

1

5

10

12

4/4

2/2

3/3

1/3

83 %

 

3.

Taru Kostjala

3K

 

 

3

4

4

 

3/3

1/1

 

100 %

II

4.

Susanna Salin

2K

 

2

1

6

7

 

 

4/4

2/3

86 %

 

5.

Jutta Myllyniemi

L

 

2

2

5

8

 

1/1

2/3

2/4

62 %

 

6.

Ninni Varanka

1V

1

5

3

11

16

 

1/4

4/6

6/6

69 %

I

7.

Saana Sumén

3P

 

5

1

7

9

 

0/1

2/2

5/6

78 %

 

8.

Johanna Gärding

2V

 

 

1

1

2

1/2

 

 

 

50 %

 

9.

Sara Hirsilä

3V

 

 

2

1

3

 

0/1

1/2

 

33 %

 

10.

Sini Grip

 

 

3

 

3

7

 

 

 

3/7

43 %

 

11.

Emilia Määttälä

 

 

 

1

1

3

0/1

1/2

 

 

33 %

 

12.

Sanna Ammunet

 

 

 

 

1

1

1/1

 

 

 

100 %

 

 

Oulunsalo yhteensä:

 

1

19

21

56

82

8/14

9/15

19/23

20/30

68 %

 

 

 

Sievi:
PJ. Jouni Paananen , Timo Pylväläinen

Saadut harhat: 0, Saadut vapaat: 1

 

Pelaaja

UP

K

LY

TU

KL

Y

1 %

2 %

3 %

K %

KL %

Palkinto

1.

Johanna Hihnala

2K

 

 

4

5

6

4/4

1/1

0/1

 

83 %

 

2.

Katri Vesaluoma

3K

 

 

1

5

7

 

1/1

4/5

0/1

71 %

 

3.

Hanne Kähtävä

1V

 

 

3

6

6

 

5/5

1/1

 

100 %

 

4.

Mirja Koivuoja

2P

 

3

2

5

6

 

 

2/2

3/4  

83 %

 

5.

Paula Seppälä

3P

1

3

2

6

8

 

1/1

1/2

4/5

75 %

II

6.

Sanna Perälä

S

 

1

 

3

4

 

 

2/2

1/2

75 %

 

7.

Mervi Hietaniemi

2V

 

2

 

3

5

0/1

1/1

 

2/3

60 %

I

8.

Mirka Pehkonen

3V

 

1

 

2

3

0/1

 

1/1

1/1

67 %

 

9.

Riina Kitinoja

L

 

 

 

1

3

1/1

0/1

 

0/1

33 %

 

10.

Katri Koivuoja

 

 

1

 

4

9

 

½

2/3

¼

44 %

 

11.

Anni-Ilona Markkula

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sievi yhteensä:

 

1

11

13

40

57

5/7

10/12

13/17

12/21

70 %

 

 

 

 

 

Naisten suomensarjan pohjoislohkon sarjaohjelma


Joukkueet: Haapajärven Pesä-Kiilat, Kajaanin Pallokerho, Muhoksen Pallo-Salamat, Oulaisten Huima, Oulunsalon Vasama, Pattijoen Urheilijat, Raahe, Sievin Sisu, Tyrnävän Tempaus, Vuokatin Veto


Su 19.5. Vuokatti –Pattijoki, Pelataan Kuhmossa 13.00. Oulainen –Tyrnävä 13.00. Oulunsalo –Sievi 13.00. Haapajärvi –Kajaani 16.00         

To 23.5. Vuokatti –Oulainen, Pelataan Kuhmossa 18:00. Kajaani –Oulunsalo 16.00
                                                                                                                                                  
Su 26.5. Sievi –Vuokatti 13.00, Pattijoki –Muhos 15.00  
                                                                                                  
To 30.5. Oulainen –Pattijoki 18.00. Oulunsalo –Tyrnävä 18.00. Muhos -Sievi   18.00
                                                                                                                                                   
Ti 4.6. Kajaani –Oulainen 18.00. Pattijoki-Oulunsalo 18.00         
   
Ke 5.6. Tyrnävä –Muhos 18.00. Sievi –Haapajärvi 18.00          
             
Su 9.6. Oulunsalo –Muhos 16.00. Haapajärvi –Pattijoki 13.00. Tyrnävä -Sievi 14.00 
      
Ke 12.6. Oulainen –Haapajärvi 18.00. Muhos –Kajaani 18.00. Pattijoki –Tyrnävä 18.00. Vuokatti –Oulunsalo, Pelataan Kuhmossa 18.00
                                                                                                                                                   
La 15.6. Vuokatti-Kajaani, Pelataan Sotkamossa 13.00                          
                                                                                                                                                   
Su 16.6. Kajaani -Sievi 13.00. Haapajärvi –Muhos 13.00. Oulunsalo-Oulainen 13.00  
                                                                                                                                                   
Ti 18.6. Muhos –Vuokatti 18.00           
                                                                                                                                                   
Ke 19.6. Pattijoki –Kajaani 18.00. Oulainen –Sievi 18.00. Haapajärvi –Oulunsalo 18.00
                 
Ti 25.6. Oulainen –Muhos 18.00            
                                                                                                                                                   
Ke 26.6. Vuokatti –Haapajärvi, Pelataan Kuhmossa 18.00. Sievi -Pattijoki 18.00. Kajaani –Tyrnävä 18.00  
                                                                                                                                                   
To 27.6. Haapajärvi –Vuokatti 18.00      
                                                                                                                                                   
La 29.6.Tyrnävä –Kajaani 13.00                                            
                                                                                                                                                   
Ma 1.7.  Pattijoki -Sievi 18.00                    
                                                                                                                                                   
Ti 2.7. Vuokatti –Muhos, Pelataan Kuhmossa 18.00                             
                                                                                                                                                   
Ke 3.7.  Kajaani –Pattijoki 18.00. Oulunsalo –Haapajärvi, pelataan Kiimingissä, 18.00
                                                                                                                                                   
La 6.7. Muhos –Haapajärvi 13.00. Vuokatti –Tyrnävä, Pelataan Kuhmossa 13.00. Sievi -Kajaani 14.00                 
 
Su 7.7. Sievi –Oulainen 18.00  
                                                                                                                                                   
12. - 14.7.         
Itä - Länsi Hyvinkäällä                                                                                                             
                                                                                                                                                   
Ti 16.7. Haapajärvi –Oulainen 18.00. Oulunsalo –Vuokatti, pelataan Oulussa, 18.00       
                                                                                                                                                   
Ke 17.7. Kajaani –Muhos 18.00. Tyrnävä –Pattijoki 18.00
            
To 18.7. Muhos –Oulainen 18.00
                                                                                                                                                   
La 20.7. Oulainen –Vuokatti 13.00. Sievi -Tyrnävä 14.00                    
                                                                                                                                                   
Su 21.7. Muhos –Oulunsalo 13.00. Pattijoki –Haapajärvi 15.00       
                                                                                                                                                   
Ke 24.7. Tyrnävä –Vuokatti 18.00. Oulainen –Oulunsalo 18.00 
                                                                                                                                                   
La 27.7. Oulainen –Kajaani 13.00. Oulunsalo –Pattijoki, pelataan Oulussa, 12.00        
                                                                                                                                                   
Su 28.7. Muhos-Tyrnävä 13.00. Haapajärvi-Sievi 13.00                
                                                                                                                                                   
Ti 30.7. Kajaani –Vuokatti 18.00. Tyrnävä –Oulunsalo 18.00. Sievi -Muhos   18.00                    
                                                                                                                                                   
La 3.8. Oulunsalo –Kajaani, pelataan Oulussa, 13.00.  Muhos –Pattijoki 13.00. Haapajärvi –Tyrnävä 15.00       
                                                                                                                                                   
Su 4.8. Vuokatti –Sievi, Pelataan Sotkamossa 13.00 
              
Ma 5.8. Pattijoki –Oulainen 18.00  
                                                                                                                                                   
La 10.8. Pattijoki –Vuokatti 13.00. Tyrnävä –Oulainen 13.00. Sievi –Oulunsalo 13.00. Kajaani –Haapajärvi 13.00      
  
Jatko-otteluiden alustavat pelipäivät: Lohkojen välieräottelut (1.-4, 2.-3):
La 17.8, su 18.8, ke 21.8 (tarvittaessa)
Lohkojen loppuottelut:
La 24.8, su 25.8, ke 28.8 (tarvittaessa)
Lohkojen väliset nousuottelut Ykköspesikseen:
La 31.8, su 1.9, la 7.9 (tarvittaessa)
 

Naisten suomensarjan sarjajärjestelmä 2013


Runkosarja pelataan neljässä lohkossa kaksinkertaisena sarjana.
 
Jatko-ottelut: Runkosarjojen jälkeen pelataan lohkojen sisäiset välierät siten, että runkosarjassa 1. sijoittunut joukkue kohtaa runkosarjassa 4. sijoittuneen joukkueen ja runkosarjassa 2. sijoittunut joukkue kohtaa runkosarjassa 3. sijoittuneen joukkueen. Otteluparien voittajat pelaavat lohkojen loppuottelussa. Ottelut pelataan paras kolmesta -järjestelmällä. Kotietu on runkosarjassa lohkossaan paremmin sijoittuneilla joukkueilla.
 
Suomensarjan lohkovoittajista muodostetaan otteluparit (Pohjoinen-Itä ja Länsi - Etelä). Ottelut pelataan paras kolmesta -järjestelmällä. Otteluparien voittajat nousevat ykköspesikseen kaudelle 2014. Kotietu on runkosarjassa lohkossaan paremmin sijoittuneella joukkueella ja sijoituksen ollessa sama, ratkaistaan paremmuus seuraavassa järjestyksessä: 1) pisteet ottelua kohden runkosarjassa 2) kolmen (3) pisteen voitot runkosarjassa 3) voitetut ottelut ottelua kohden runkosarjassa 4) kaikkien otteluiden juoksuero 5) arpa

Putoaminen: Runkosarjassa lohkojen viimeiseksi jääneet joukkueet putoavat suoraan maakuntasarjaan kaudelle 2014.

 

 

 


lataa jutun kaikki kuvat...

Kuvaajat:

Sampo Anttila

Lähteet ja linkit:

Tulospalvelu 2013 - Naisten suomensarja - Pohjoislohko
Suomen Pesäpalloliitto
Oulunsalon Vasama, pesäpallo
Sievin Sisu, pesäpallo



Mobiili Junnut.com - Junioritoiminnan portaali

- Täysversioon - Ottelut Kärpät - Kärpät A - Kärpät B - Kärpät C - Kärpät Naiset -

Kiekko-Laser/KKP - KalPa

Lauantai 11.11.2017
Lakeuden pojat potkun parikin jäljessä kuopiolaisten vauhdista tällä kertaa

AIK/Laser HT - Riemu

Lauantai 11.11.2017
AIK/Laser HT ja Riemu tarjosivat isänpäivän aattona railakasta Suomi-sarjan jääkiekkoviihdettä.

Kärpät - TPS, halloweenin merkeissä

Lauantai 4.11.2017
Ottelussa Oulun Kärpät piti ensimmäisessä erässä hankkimansa johdon.

Karjala-turnaus 9.-12.11.2017

Maanantai 30.10.2017
Helsingin Hartwall Arenassa pelatava Karjalaturnaus valmistaa maajoukkuetta olympialaisiin. Turnaus on toinen kahdesta olympialaisia edeltävästä maajoukkuetapahtumasta ja valmennusryhmät seuraavat silmä kovana pelaajiensa ensi viikon suorituksia olympiajoukkueen pelaajavalintoja varten.

Kärpät - Lukko, Vehviläselle kolmas nollapeli

Torstai 26.10.2017
Kärpät puolustaa tehokkaasti ja tekee maaleja laajalla rintmalla

K-Laser/KKP – KooKoo, C-junnut

Perjantai 27.10.2017
K-Laser/KKP nappasi makean 5-3 voiton kotonaan KooKoosta.

Kärpät – SaiPa/Ketterä, C-junnut

Perjantai 27.10.2017
Kärpät selätti kotijäällään SaiPa/Ketterän suurinumeroisesti C-nuorten SM-sarjan karsintalohkossaan.

Kärpät - KooKoo, Kärpät jatkaa kärjessä

Tiistai 24.10.2017
Kärpät oli tyly isäntä, KooKoo jäi nollille

Kärpät kylvetti HIFK:n B-nuorten SM alkusarjassa

Sunnuntai 22.10.2017
Kärpät otti sarjapisteet HIFK:lta 6 - 4 (2 - 1, 1 - 1, 3 - 2)

Kärpät - HIFK, tunteikas kohtaaminen, jossa nähtiin rumia otteita

Keskiviikko 18.10.2017
Kärpät vei joukkueiden kauden ensimmäisen ottelun vakuuttavasti nimiinsä

Kärpät - Kalpa, tutun tiukka matsi Raksilassa

Perjantai 13.10.2017
Kärpät jatkoi hyvää kotipelisarjaa ja voitti KalPan nautittavassa ottelussa. KalPa pelasi hyvän ottelun, mutta kaksi Kärppien ylivoimamaalia oli liikaa.

Juha Junno ja Katja Riipi aateloitiin Jääkiekkoleijonaksi

Lauantai 14.10.2017
Suomen Jääkiekkomuseo (Finnish Hockey Hall of Fame) uusi perusnäyttely avataan yleisölle lauantaina 14.10.2017 Tampereella.

Kärpät - JYP, Liigan kärkiottelu

Lauantai 7.10.2017
Joukkueiden puolustuspelaaminen on kunnossa. Maalivahdit napsivat varmoistakin paikoista ammutut kiekot. Vähämaalinen ottelu, jossa luisteltiin lujaa päästä - päähän.

OULUN KÄRPÄT Liigassa 2017 - 2018, OTTELUOHJELMA JA TULOKSET

Lauantai 26.8.2017
Oulun Kärppien otteluohjelmat ja linkit peleihin, videoihin, juttuihin ja valokuviin. Mukana ovat niin harjoitus- kuin Liiga-ottelut.

Jukka Jalonen luotsaa Leijonia kaudet 2018-20

Keskiviikko 4.10.2017
Jukka Jaloselle maajoukkueen valmentaminen on kunnia-asia.
Junnut.com - Arkistosta kaikki jutut