Oulunsalo - Pattijoki Naiset, suomensarja

Sampo Anttila 27.07.2013

Oulunsalo taisteli mutta Pattijoki yhtenäisempi ja vahvisti piikkipaikkaansa.

Oulu 27.7.2013 Oulu
Pesäpallo
Naisten suomensarja, Pohjoislohko 
Raksilan pesäpallostadion

 

Oulunsalo - Pattijoki 0 - 1 (5 - 5,  1 - 4)

Oulunsalo taisteli ensimmäisellä jaksolla ja jaksovoitto oli lähellä. Oulunsalo sortui käsittämättömään virheeseen, jossa menetettiin pari juoksua, eikä toisella jaksolla saatu sisäpeliä toimimaan halutusti. Pattijoki osoitti hyvää yhteispeliä ja selvitti toisen jakson ansaitusti. Pattijoki ei ole hävinnyt yhtään peliä ja johtaa Pohjoislohkoa suvereenisti.

Oulunsalo

PJ. Ville Patala , Esa Pietiläinen

Saadut harhat: 0, Saadut vapaat: 0

 

Pelaaja

UP

K

LY

TU

KL

Y

1 %

2 %

3 %

K %

KL %

Palkinto

1.

Maija Huovinen

1V

 

 

 

 3

 6 

 2/3

 

 1/2

 0/1

50 %

 

2.

Essi Kärjä

S

 

 1

 2

 5

 7

 2/3

 1/2

 1/1

 1/1

71 %

 II

3.

Jutta Myllyniemi

2K

 

 1

 

 1

 5

 0/1

 0/1

 

 1/3

20 %

 

4.

Saana Sumén

2P

 

 

 1

 2

 4

 2/3

 

 

 0/1

50 %

 

5.

Sini Grip

3P

 

 1

 1

 4

 6

 1/1

 1/2

 1/2

 1/1

67 %

 

6.

Ninni Varanka

3K

 

 2

 1

 4

 6

 2/3

 0/1

 

 2/2

67 %

 

7.

Emilia Määttälä

L

 

 

 1

 4

 6

 1/1

 3/3

 0/1

 0/1

67 %

 I

8.

Johanna Gärding

2V

 

 1

 

 6

 6

 

 1/1

 4/4

 1/1

100 %

 

9.

Sara Hirsilä

3V

 

 

 

 1

 6

 0/1

 

 1/1

 0/4

17 %

 

10.

Sari Multasuo

 

 

 

 

 3

 5

 

 

 3/4

 0/1

60 %

 

 

Oulunsalo yhteensä:

 

 6

 6

 33

 57

10/16

 6/10

11/15

 6/16

58 %

 

 

Pattijoki

 

 PJ. Ismo Juka, Asko Sikkilä

Saadut harhat: 1, Saadut vapaat: 0

 

Pelaaja

UP

K

LY

TU

KL

Y

1 %

2 %

3 %

K %

KL %

Palkinto

1.

 Maria Kankaanpää

3V

 

 

 1

 5

 6

 4/4

 1/1

 

 0/1

83 %

 II

2.

 Eveliina Hildén

S

 

 

 1

 3

 7

 0/1

 2/4

 1/2

 

43 %

 

3.

 Eeva-Riikka Kolehmainen

3K

 

 1

 1

 5

 9

 0/1

 1/3

 3/4

 1/1

56 %

 

4.

 Pauliina Pirhonen

1V

 

 

 1

 3

 4

 0/1

 2/2

 1/1

 

75 %

 

5.

 Iiris Puskala

L

 

 1

 2

 4

 7

 1/2

 

 2/2

 1/3

57 %

 

6.

 Henna Tähtilä

2P

 

 3

 

 6

 7

 1/1

 1/1

 1/1

 3/4

86 %

 I

7.

 Henna Korkala

2K

 

 1

 1

 2

 6

 

 0/1

 1/1

 1/3

33 %

 

8.

 Riina Lamberg

3P

 

 1

 

 4

 5

 

 1/2

 2/2

 1/1

80 %

 

9.

 Sanna Karsikas

2V

 

 

 1

 

 2

 

 

 

 0/2

0 %

 

10.

 Päivä Mensonen

 

 

 

 

 

 1

 

 

 

 0/1

0 %

 

11.

 Hanna Tuomikoski

 

 

 

 1

 2

 2

 2/2

 

 

 

100 %

 

12.

 Rosalia Leinonen

 

 

 1

 

 1

 1

 

 

 

 1/1

100 %

 

 

Pattu yhteensä:

 

0

 8 

 9 

 25

57

8/12

8/14

11/14

8/17

61 %

 

 

Sarjataulukko

 http://www.yle.fi/tekstitv

 

Naisten suomensarjan pohjoislohkon sarjaohjelma

Joukkueet: Haapajärven Pesä-Kiilat, Kajaanin Pallokerho, Muhoksen Pallo-Salamat, Oulaisten Huima, Oulunsalon Vasama, Pattijoen Urheilijat, Raahe, Sievin Sisu, Tyrnävän Tempaus, Vuokatin Veto

Su 19.5. Vuokatti –Pattijoki, Pelataan Kuhmossa 13.00. Oulainen –Tyrnävä 13.00. Oulunsalo –Sievi 13.00. Haapajärvi –Kajaani 16.00         

To 23.5. Vuokatti –Oulainen, Pelataan Kuhmossa 18:00. Kajaani –Oulunsalo 16.00                                                                                                                                                   
Su 26.5. Sievi –Vuokatti 13.00, Pattijoki –Muhos 15.00  
                                                                                                  
To 30.5. Oulainen –Pattijoki 18.00. Oulunsalo –Tyrnävä 18.00. Muhos -Sievi   18.00
                                                                                                                                                   
Ti 4.6. Kajaani –Oulainen 18.00. Pattijoki-Oulunsalo 18.00         
   
Ke 5.6. Tyrnävä –Muhos 18.00. Sievi –Haapajärvi 18.00          
             
Su 9.6. Oulunsalo –Muhos 16.00. Haapajärvi –Pattijoki 13.00. Tyrnävä -Sievi 14.00 
      
Ke 12.6. Oulainen –Haapajärvi 18.00. Muhos –Kajaani 18.00. Pattijoki –Tyrnävä 18.00. Vuokatti –Oulunsalo, Pelataan Kuhmossa 18.00
                                                                                                                                                   
La 15.6. Vuokatti-Kajaani, Pelataan Sotkamossa 13.00                          
                                                                                                                                                   
Su 16.6. Kajaani -Sievi 13.00. Haapajärvi –Muhos 13.00. Oulunsalo-Oulainen 13.00  
                                                                                                                                                   
Ti 18.6. Muhos –Vuokatti 18.00           
                                                                                                                                                   
Ke 19.6. Pattijoki –Kajaani 18.00. Oulainen –Sievi 18.00. Haapajärvi –Oulunsalo 18.00
                 
Ti 25.6. Oulainen –Muhos 18.00            
                                                                                                                                                   
Ke 26.6. Vuokatti –Haapajärvi, Pelataan Kuhmossa 18.00. Sievi -Pattijoki 18.00. Kajaani –Tyrnävä 18.00  
                                                                                                                                                   
To 27.6. Haapajärvi –Vuokatti 18.00      
                                                                                                                                                   
La 29.6.Tyrnävä –Kajaani 13.00                                            
                                                                                                                                                   
Ma 1.7.  Pattijoki -Sievi 18.00                    
                                                                                                                                                   
Ti 2.7. Vuokatti –Muhos, Pelataan Kuhmossa 18.00                             
                                                                                                                                                   
Ke 3.7.  Kajaani –Pattijoki 18.00. Oulunsalo –Haapajärvi, pelataan Kiimingissä, 18.00
                                                                                                                                                   
La 6.7. Muhos –Haapajärvi 13.00. Vuokatti –Tyrnävä, Pelataan Kuhmossa 13.00. Sievi -Kajaani 14.00                 
 
Su 7.7. Sievi –Oulainen 18.00  
                                                                                                                                                   
12. - 14.7.         
Itä - Länsi Hyvinkäällä                                                                                                             
                                                                                                                                                   
Ti 16.7. Haapajärvi –Oulainen 18.00. Oulunsalo –Vuokatti, pelataan Oulussa, 18.00       
                                                                                                                                                   
Ke 17.7. Kajaani –Muhos 18.00. Tyrnävä –Pattijoki 18.00
             To 18.7. Muhos –Oulainen 18.00
                                                                                                                                                   
La 20.7. Oulainen –Vuokatti 13.00. Sievi -Tyrnävä 14.00                    
                                                                                                                                                   
Su 21.7. Muhos –Oulunsalo 13.00. Pattijoki –Haapajärvi 15.00       
                                                                                                                                                   
Ke 24.7. Tyrnävä –Vuokatti 18.00. Oulainen –Oulunsalo 18.00 
                                                                                                                                                   
La 27.7. Oulainen –Kajaani 13.00. Oulunsalo –Pattijoki, pelataan Oulussa, 12.00        
                                                                                                                                                   
Su 28.7. Muhos-Tyrnävä 13.00. Haapajärvi-Sievi 13.00                
                                                                                                                                                   
Ti 30.7. Kajaani –Vuokatti 18.00. Tyrnävä –Oulunsalo 18.00. Sievi -Muhos   18.00                    
                                                                                                                                                   
La 3.8. Oulunsalo –Kajaani, pelataan Oulussa, 13.00.  Muhos –Pattijoki 13.00. Haapajärvi –Tyrnävä 15.00       
                                                                                                                                                   
Su 4.8. Vuokatti –Sievi, Pelataan Sotkamossa 13.00 
               Ma 5.8. Pattijoki –Oulainen 18.00  
                                                                                                                                                   
La 10.8. Pattijoki –Vuokatti 13.00. Tyrnävä –Oulainen 13.00. Sievi –Oulunsalo 13.00. Kajaani –Haapajärvi 13.00         
Jatko-otteluiden alustavat pelipäivät: Lohkojen välieräottelut (1.-4, 2.-3): La 17.8, su 18.8, ke 21.8 (tarvittaessa) Lohkojen loppuottelut: La 24.8, su 25.8, ke 28.8 (tarvittaessa) Lohkojen väliset nousuottelut Ykköspesikseen: La 31.8, su 1.9, la 7.9 (tarvittaessa)
 

Naisten suomensarjan sarjajärjestelmä 2013

Runkosarja pelataan neljässä lohkossa kaksinkertaisena sarjana.
 
Jatko-ottelut: Runkosarjojen jälkeen pelataan lohkojen sisäiset välierät siten, että runkosarjassa 1. sijoittunut joukkue kohtaa runkosarjassa 4. sijoittuneen joukkueen ja runkosarjassa 2. sijoittunut joukkue kohtaa runkosarjassa 3. sijoittuneen joukkueen. Otteluparien voittajat pelaavat lohkojen loppuottelussa. Ottelut pelataan paras kolmesta -järjestelmällä. Kotietu on runkosarjassa lohkossaan paremmin sijoittuneilla joukkueilla.
 
Suomensarjan lohkovoittajista muodostetaan otteluparit (Pohjoinen-Itä ja Länsi - Etelä). Ottelut pelataan paras kolmesta -järjestelmällä. Otteluparien voittajat nousevat ykköspesikseen kaudelle 2014. Kotietu on runkosarjassa lohkossaan paremmin sijoittuneella joukkueella ja sijoituksen ollessa sama, ratkaistaan paremmuus seuraavassa järjestyksessä: 1) pisteet ottelua kohden runkosarjassa 2) kolmen (3) pisteen voitot runkosarjassa 3) voitetut ottelut ottelua kohden runkosarjassa 4) kaikkien otteluiden juoksuero 5) arpa
Putoaminen: Runkosarjassa lohkojen viimeiseksi jääneet joukkueet putoavat suoraan maakuntasarjaan kaudelle 2014.
 

Katso kuvat ja video Oulunsalo - Pattijoki 27.7.2013

Pientä kuvaa klikkaamalla saat suuremmat kuvat vaihtumaan automaattisesti


lataa jutun kaikki kuvat...

Lähteet ja linkit:

Oulunsalon Vasama, pesäpallo (OsVa)
Pattijoen Urheilijat (PattU)
Suomen Pesäpalloliitto
Tulospalvelu 2013 - Naisten suomensarja - Pohjoislohko



Mobiili Junnut.com - Junioritoiminnan portaali

- Täysversioon - Ottelut Kärpät - Kärpät A - Kärpät B - Kärpät C - Kärpät Naiset -

Naisleijonat Pre Olympic Cup:ssa

Lauantai 16.12.2017
Naisleijonien matka kohti olympialaisia jatkui joulukuussa kotimaan jäällä. Raumalla, Uudessakaupungissa ja Turun Kupittaalla 12.-16.12. pelatussa Pre Olympic Cup:ssa pelasivat Suomi, Japanin, Ruotsin, Saksan ja Venäjän. Saksaa lukuun ottamatta muut turnaukseen osallistuvat joukkueet valmistautuvat helmikuussa Etelä-Korean PyeonChangissa pelattaviin olympialaisiin.

Leijonat Channel One Cup:ssa

Tiistai 12.12.2017
Euro Hockey Tourin Channel One Cup 13.-17.12.2017 Moskovassa. Suomi - Tshekki jatkoajalle.

Kärpät - KalPa

Sunnuntai 10.12.2017
Kuopion C-junnut rokottivat Oulun poikia ylivoimalla.

Kärpät Musta - Kiekko-Laser Punainen

Sunnuntai 10.12.2017
Lakeuden D2 pojat yllättivät Kärpät

Kärpät - Ässät, Suomi 100

Lauantai 2.12.2017
Liigan Suomi 100 tapahtuman kohokohdaksi Oulussa muodostui ottelun avaustapahtumat, maamme laulu Petrus Schroderus ja Oulun Sinfonian vaskiorkesteri, ottelun aloituskiekon tiputti Suomen Tasavallan Presidentti Sauli Niinistö. Kärppien pitkä kotivoittojen putki katkesi, niukkaan tappioon Ässille.

Kärpät- Sport

Sunnuntai 3.12.2017
Sportin B-pojat putosivat Kärppä poikien kyydistä Raksilassa

Kärpät - Jukurit, Jukurit haastoi

Tiistai 28.11.2017
Jukurit ei pystynyt horjuttamaan Kärppien kärkipaikkaa.

Kärpät - Tappara, kärkipeli Raksilassa

Tiistai 21.11.2017
Kärppien kotipelien hyvä vire on säilynyt, kaikki kotipelit selvitetty.

Kärpät - HIFK, kotijoukkueella tiukkaa

Perjantai 17.11.2017
Kärpät on pelannut voitokkaasti kotona, 10 peräkkäistä voittoa. Ensimmäisessä erässä HIFK horjutti katsojien uskoa kotijoukkueen voittoon.

K-Laser/KKP – Jokerit

Sunnuntai 19.11.2017
Rantalakeuden B-pojat selättivät pääkaupunkilaiset vieraansa

Kiekko-Laser/KKP - KalPa

Lauantai 11.11.2017
Lakeuden C-pojat potkun parikin jäljessä kuopiolaisten vauhdista tällä kertaa

AIK/Laser HT - Riemu

Lauantai 11.11.2017
AIK/Laser HT ja Riemu tarjosivat isänpäivän aattona railakasta Suomi-sarjan jääkiekkoviihdettä.

Kärpät - TPS, halloweenin merkeissä

Lauantai 4.11.2017
Ottelussa Oulun Kärpät piti ensimmäisessä erässä hankkimansa johdon.

Karjala-turnaus 9.-12.11.2017

Maanantai 30.10.2017
Helsingin Hartwall Arenassa pelatava Karjalaturnaus valmistaa maajoukkuetta olympialaisiin. Turnaus on toinen kahdesta olympialaisia edeltävästä maajoukkuetapahtumasta ja valmennusryhmät seuraavat silmä kovana pelaajiensa ensi viikon suorituksia olympiajoukkueen pelaajavalintoja varten.

Kärpät - Lukko, Vehviläselle kolmas nollapeli

Torstai 26.10.2017
Kärpät puolustaa tehokkaasti ja tekee maaleja laajalla rintmalla
Junnut.com - Arkistosta kaikki jutut