Jääkiekon MM-kisat 2015 Tshekissä / The IIHF Ice Hockey World Championship 2015

Sampo Anttila 01.05.2015

Suomen joukkue aloittaa ensimmäisen ottelun 1.5. klo 17:15, vastustajana USA. USA oli tällä kertaa vahvempi ja voitti ottelun USA-FIN 5-1. Rinteelle nollapeli, Tanska ei pystynyt horjuttamaan Suomea, lopputulos 0–3. Rinteelle toinen nollapeli, Norja kaatui 0-5, Kemppaiselle kaksi maalia. Suomelle tasapainoinen peli Sloveniaa vastaan, Kemppaiselle 1+1, Donskoi ottelun paras pelaaja, Rinteelle kolmas nollapeli FIN-SLO 4-0. Pekka Rinne flunssassa, Juuse Saros ensimmäisissä mm-kisoissaan ja pelasi heti nollapelin Suomen maalilla. Donskoille, Aaltoselle ja Komaroville maalit Slovakiaa vastaan, FIN-SVK 3-0. Suomi pelasi hyvän ottelun Valko-Venäjää vastaan, ottelu meni rankkareille, jossa Suomen kaikki kolme ampuja tekivät maalin - Rinteelle ennätyspitkä nollapeliputki. FIN-BLR 3-2. Venäjä sai kokea Suomen kovan tason, Donskoi ratkaisi tasoitusmaalilla ja rankkarilla FIN-RUS 3-2. Puolivälierissä Suomi pelasi hyvän ottelun, mutta hävisi Tshekille 3-5 jäähyjen ja Jagrin hyvän pelin vuoksi. Suomen ja Ruotsin sekä Sveitsin ja Valko-Venäjän pelit päättyivät, Tshekki ja Venäjä sekä USA ja Kanada välieriin. Kanada finaaliin, Tshekin kova takaa-ajo ei tuottanut tulosta, CAN-CZE 2-0. Venäjä selvitti tiensä loppuotteluun, USA taipui kolmannessa erässä, USA-RUS 0-4. Tshekin Jaromir Jagrin juhlaottelu (jäähyväisottelu) sujui USA:n tahdissa, pronssimitalit USA:lle, USA-CZE 3-0. Kanada jyräsi Venäjän uskomattoman vauhdikkaassa finaalissa CAN-RUS 6-1. Kanadan Maailmanmestaruus oli ylivoimassaan uskomattoman yhteispelin tulosta.

1.5.2015 Praha/Ostrava
The IIHF Ice Hockey World Championship
Jääkiekon MM-kisat 2015
Tshekki

 

Jääkiekon MM-kisat 1. - 17.5.2015

Jääkiekon MM-kisoihin osallistuu 16 joukkuetta, jotka on jaettu kahteen alkulohkoon, A ja B. Kummastakin lohkosta neljä parasta joukkuetta pelaa puolivälierät ristiin toisen lohkon kanssa 1A-4B, 2A-3B, 1B-4A, 2B-3A. Voittajat jatkavat välieriin.

Välieräpareista voittajat jatkavat loppuotteluun ja häviäjät pronssipeliin.

Kanada voitti ylivoimaiseen tyyliin Maailmanmestaruuden häviämättä ainoatakaan ottelua. Venäjän joukkue kohtasi parempansa ja otti hopeaa. Pronssi meni USA:lle voittamalla kisaisännän Tshekin. Jaromir Jagr pelasi pronssiottelussa todennäköisesti viimeisen MM-turnauksensa.

Pekka Rinne valittiin MM-kisojen parhaaksi maalivahdiksi. Suomen sijoitus oli kuudes. Suomen joukkueen parhaat pistemiehet olivat Jussi Jokinen 11 pisteellä (3 maalia ja 8 syöttöpistettä), Joonas Kemppainen 9 pisteellä (3+6) ja Joonas Donskoi 8 pisteellä (5+3). Seuraavat MM-kisat järjestetään Venäjällä 2016.

 

Loppusijoitukset

1. CAN Kanada  
2. RUS Venäjä  
3. USA Yhdysvallat  
4. CZE Tshekki   
5. SWE Ruotsi  
6. FIN Suomi  
7. BLR Valko-Venäjä  
8. SUI Sveitsi  
9. SVK Slovakia  
10. GER Saksa  
11. NOR Norja  
12. FRA Ranska  
13. LAT Latvia  
14. DEN Tanska  
15. AUT Itävalta  
16. SLO Slovenia  

Seuraava MM-kisaturnaus pidetään vuonna 2016 Venäjällä, kisapaikat ovat tiedossa vuoteen 2020:

2016 Venäjä (Moskova ja Pietari)
2017 Saksa ja Ranska (Köln ja Pariisi)
2018 Tanska (Kööpenhamina ja Herning)
2019 Slovakia (Bratislava ja Kosice)
2020 Sveitsi (Zürich ja Lausanne)

 

Joonas Donskoi, Oulun Kärpät
Joonas Donskoi ratkaisi jälleen voittolaukauksilla Suomi - Venäjä 3 - 2. Donskoi pelasi hyvät MM-kisat.

 

Joonas Kemppainen, Oulun Kärpät
Joonas Kemppainen on tehnyt kovat tilastot alkusarjassa 3+6=9 pistettä. Kemppainen pelasi itsensä kansainväliseen tietoisuuteen hyvillä suorituksilla.

 

LOHKOJAKO

Alkulohko A (Praha) Alkulohko B (Ostrava)  
Itävalta
Kanada
Latvia
Ranska
Ruotsi
Saksa
Sveitsi
Tshekki
Norja
Slovakia
Slovenia
Suomi
Tanska
USA
Valko-Venäjä
Venäjä
 

 

A

R

Team

GP

W

OTW

OTL

L

GF:GA

PTS

 

1

CAN

7

7

0

0

0

49:14

21

 

2

SWE

7

4

2

0

1

34:19

16

 

3

CZE

7

4

1

1

1

27:18

15

 

4

SUI

7

2

0

4

1

12:18

10

 

5

GER

7

2

0

1

4

11:24

7

 

6

FRA

7

1

1

0

5

13:20

5

 

7

LAT

7

0

2

1

4

11:25

5

 

8

AUT

7

0

2

1

4

10:29

5

 

 

B

R

Team

GP

W

OTW

OTL

L

GF:GA

PTS

 

1

USA

7

5

1

0

1

22:14

17

 

2

FIN

7

4

2

0

1

22:9

16

 

3

RUS

7

4

1

1

1

30:16

15

 

4

BLR

7

4

0

2

1

20:19

14

 

5

SVK

7

1

2

2

2

17:19

9

 

6

NOR

7

2

0

0

5

12:23

6

 

7

DEN

7

1

0

1

5

10:20

4

 

8

SLO

7

1

0

0

6

9:22

3

 

 

Toimitsijat

Game Officials Assignment

 

Joukkueet

Lohko A

AUT

CAN

CZE

FRA

GER

LAT

SWE

SUI

 

Lohko B

BLR

DEN

FIN

NOR

RUS

SVK

SLO

USA

 

Pelaajatilasto Suomi

Joukkueiden parhaat pelaajat

 

Tilastokärki

Scoring Leaders

Goalkeepers

 

Goal Scoring Leaders

Face-Off Leaders

 

Assist Leaders

Plus Minus Leaders

 

Defensemen Scoring Leaders

Most Penalised Players

 

Best Players   Selected By The Directorate

Best Player of   the Game selected by the Team

Best Players of each Team Selected by Coaches

Media All Stars

Joukkuetilastot

 

Otteluohjelma ja tulokset

Suomen ottelut näkyvät MTV3-kanavalla, kakki ottelut näkyvät maksukanavilla.

Alkaa

 Arena NO   Ottelu
(kokoonpanot)
Tulos  Live näkyy
ottelun alettua
 

1.5. Pe 17:15

O2 Arena

1 PRE

CAN - LAT

6-1

Tilastot

Video

1.5. Pe 17:15

CEZ Arena

2 PRE

USA - FIN

5-1

Tilastot

Video 

1.5. Pe 21:15

O2 Arena

3 PRE

CZE - SWE

5-6 VL

Tilastot

Video

1.5. Pe 21:15

CEZ Arena

4 PRE

RUS - NOR

6-2

Tilastot

Video

2.5. La 13:15

O2 Arena

5 PRE

SUI - AUT

3-4 VL

Tilastot

Video

2.5. La 13:15

CEZ Arena

6 PRE

SVK - DEN

4-3 VL

Tilastot

Video

2.5. La 17:15

O2 Arena

7 PRE

FRA - GER

1-2

Tilastot

Video

2.5. La 17:15

CEZ Arena

8 PRE

BLR - SLO

4-2

Tilastot

Video

2.5. La 21:15

O2 Arena

9 PRE

LAT - CZE

2-4

Tilastot

Video

2.5. La 21:15

CEZ Arena

10 PRE

NOR - USA

1-2

Tilastot

Video

3.5. Su 13:15

O2 Arena

11 PRE

AUT - SWE

1-6

Tilastot

Video

3.5. Su 13:15

CEZ Arena

12 PRE

RUS - SLO

5-3

Tilastot

Video

3.5. Su 17:15

O2 Arena

13 PRE

CAN - GER

10-0

Tilastot

Video

3.5. Su 17:15

CEZ Arena

14 PRE

BLR - SVK

1-2 JE

Tilastot

Video

3.5. Su 21:15

O2 Arena

15 PRE

FRA - SUI

1-3

Tilastot

Video

3.5. Su 21:15

CEZ Arena

16 PRE

DEN - FIN

0-3

Tilastot

Video

4.5. Ma 17:15

O2 Arena

17 PRE

LAT - SWE

1-8

Tilastot

Video

4.5. Ma 17:15

CEZ Arena

18 PRE

RUS - USA

2-4

Tilastot

Video

4.5. Ma 21:15

O2 Arena

19 PRE

CAN - CZE

6-3

Tilastot

Video

4.5. Ma 21:15

CEZ Arena

20 PRE

NOR - FIN

0-5

Tilastot

Video

5.5. Ti 17:15

O2 Arena

21 PRE

SUI - GER

1-0

Tilastot

Video

5.5. Ti 17:15

CEZ Arena

22 PRE

DEN - BLR

1-5

Tilastot

Video

5.5. Ti 21:15

O2 Arena

23 PRE

AUT - FRA

0-2

Tilastot

Video

5.5. Ti 21:15

CEZ Arena

24 PRE

SVK - SLO

3-1

Tilastot

Video

6.5. Ke 17:15

O2 Arena

25 PRE

SUI - LAT

1-2 JE

Tilastot

Video

6.5. Ke 17:15

CEZ Arena

26 PRE

RUS - DEN

5-2

Tilasot

Video

6.5. Ke 21:15

O2 Arena

27 PRE

SWE - CAN

4-6

Tilastot

Video

6.5. Ke 21:15

CEZ Arena

28 PRE

SVK - NOR

2-3

Tilastot

Video

7.5. To 17:15

O2 Arena

29 PRE

CZE - FRA

5-1

Tilastot

Video

7.5. To 17:15

CEZ Arena

30 PRE

USA - BLR

2-5

Tilastot

Video

7.5. To 21:15

O2 Arena

31 PRE

SWE - GER

4-3 

Tilastot

Video

7.5. To 21:15

CEZ Arena

32 PRE

FIN - SLO

4-0

Tilastot

Video

8.5. Pe 17:15

O2 Arena

33 PRE

CZE - AUT

4-0

Tilastot

Video

8.5. Pe 17:15

CEZ Arena

34 PRE

SLO - NOR

1-3

Tilastot

Video

8.5. Pe 21:15

O2 Arena

35 PRE

GER - LAT

2-1

Tilastot

Video

8.5. Pe 21:15

CEZ Arena

36 PRE

USA - DEN

1-0

Tilastot

Video

9.5. La 13:15

O2 Arena

37 PRE

FRA - CAN

3-4

Tilastot

Video

9.5. La 13:15

CEZ Arena

38 PRE

BLR - RUS

0-7

Tilastot

Video

9.5. La 17:15

O2 Arena

39 PRE

AUT - LAT

1-2 JE

Tilastot

Video

9.5. La 17:15

CEZ Arena

40 PRE

FIN - SVK

3-0

Tilastot

Video

9.5. La 21:15

O2 Arena

41 PRE

SWE - SUI

3-1

Tilastot

Video

9.5. La 21:15

CEZ Arena

42 PRE

DEN - NOR

4-1

Tilastot

Video

10.5. Su 17:15

O2 Arena

43 PRE

GER - CZE

2-4

Tilastot

Video

10.5. Su 17:15

CEZ Arena

44 PRE

SLO - USA

1-3

Tilastot

Video

10.5. Su 21:15

O2 Arena

45 PRE

SUI - CAN

2-7

Tilastot

Video

10.5. Su 21:15

CEZ Arena

46 PRE

SVK - RUS

2-3 JE

Tilastot

Video

11.5. Ma 17:15

O2 Arena

47 PRE

GER - AUT

2-3 VL

Tilastot

Video

11.5. Ma 17:15

CEZ Arena

48 PRE

FIN - BLR

3-2 VL

Tilastot

Video

11.5. Ma 21:15

O2 Arena

49 PRE

SWE - FRA

4-2

Tilastot

Video

11.5. Ma 21:15

CEZ Arena

50 PRE

SLO - DEN

1-0

Tilastot

Video

12.5. Ti 13:15

O2 Arena

51 PRE

CAN - AUT

10-1

Tilastot

Video

12.5. Ti 13:15

CEZ Arena

52 PRE

NOR - BLR

2-3

Tilastot

Video

12.5. Ti 17:15

O2 Arena

53 PRE

LAT - FRA

2-3 VL

Tilastot

Video

12.5. Ti 17:15

CEZ Arena

54 PRE

USA - SVK

5-4 JE

Tilastot

Video

12.5. Ti 21:15

O2 Arena

55 PRE

CZE - SUI

2-1 VL

Tilastot

Video

12.5. Ti 21:15

CEZ Arena

56 PRE

FIN - RUS

3-2 VL

Tilastot

Video

14.5. To 16:15

CEZ Arena

57 QF

USA-SUI

3-1

Tilastot

Video

14.5. To 17:15

O2 Arena

58 QF

CAN-BLR

9-0

Tilastot

Video

14.5. To 20:15

CEZ Arena

59 QF

SWE-RUS

1-3

Tilastot

Video

14.5. To 21:15

O2 Arena

60 QF

FIN-CZE

3-5

Tilastot

Video

16.5. La 16:15

O2 Arena

61 SF

CAN-CZE

2-0

Tilastot

Video

16.5. La 20:15

O2 Arena

62 SF

USA-RUS

0-4

Tilastot

Video

17.5. Su 17:15

O2 Arena

63 BMG

USA-CZE

3-0

Tilastot

Video

17.5. Su 21:45

O2 Arena

64 GMG

CAN-RUS

6-1

Tilastot

Video

 BMG =Pronssiottelu, GMG = Loppuottelu (kultaottelu),  PRE = Alkulohkot, QF = Puolivälierät,  SF = Välierät

 

Suomen joukkue

2 JOKIPAKKA Jyrki

D

L

1.90

90

20.08.1991

Dallas   Stars

6 MÄNTYLÄ Tuukka

D

L

1.73

82

25.05.1981

Amur Khabarovsk

7 LINDELL Esa

D

L

1.91

94

23.05.1994

Assat Pori

15 RUUTU Tuomo

F

L

1.84

94

16.02.1983

New   Jersey Devils

16 BARKOV Aleksander

F

L

1.91

96

02.09.1995

Florida Panthers

18 LEPISTÖ Sami

D

L

1.85

88

17.10.1984

Avtomobilist Yekaterinburg

20 PESONEN Janne

F

L

1.81

83

11.05.1982

Skellefteå AIK

23 LOUHIVAARA Ossi

F

R

1.86

89

31.08.1983

Lausanne   HC

24 KEMPPAINEN Joonas

F

R

1.88

95

07.04.1988

Kärpät Oulu

26 IMMONEN Jarkko

F

R

1.86

96

19.04.1982

Torpedo Nizhni Novgorod

27 KONTIOLA Petri

F

R

1.82

92

04.10.1984

Lokomotiv Yaroslavl

28 SALMELA Anssi

D

L

1.85

91

13.08.1984

Farjestad Karlstad

32 SAROS Juuse

GK

L

1.79

82

19.04.1995

HPK Hameenlinna

33 ENGREN Atte

GK

L

1.85

84

19.02.1988

Atlant Mytishi

35 RINNE Pekka

GK

L

1.96

89

03.11.1982

Nashville   Predators

36 JOKINEN Jussi

F

L

1.83

87

01.04.1983

Florida Panthers

38 HIETANEN Juuso

D

R

1.80

85

14.06.1985

Torpedo Nizhni Novgorod

41 PIHLSTRÖM Antti

F

L

1.80

82

22.10.1984

Salavat Yulayev Ufa

50 AALTONEN Juhamatti

F

R

1.84

85

04.06.1985

Jokerit Helsinki

55 OHTAMAA Atte

D

L

1.88

92

06.11.1987

Jokerit Helsinki

63 JAAKOLA Topi

D

L

1.88

90

15.11.1983

Jokerit Helsinki

70 HARTIKAINEN Teemu

F

L

1.86

100

03.05.1990

Salavat Yulayev Ufa

72 DONSKOI Joonas

F

R

1.83

84

13.04.1992

Kärpät Oulu

 

Head Coach

JALONEN Kari

FIN

6 JAN 1960

Assistant Coach

MARJAMÄKI Lauri

FIN

29 MAY 1977

Assistant Coach

MOISANEN Ari

FIN

7 SEP 1971

Assistant Coach

PELTONEN Ville

FIN

24 MAY 1973

General Manager

LEHTINEN Jere

FIN

24 JUN 1973

Team Leader

SAVOLAINEN Kari

FIN

19 JUN 1955

Equipment Manager

KOIVUNEN Riku

FIN

21 MAR 1976

Team Doctor

HAKKARAINEN Harri

FIN

12 JAN 1970

 

 

SJL

MM-KISAT

1. - 17.5.2015

OSTRAVA / PRAHA

A-MAAJOUKKUE

 Leijonien virallinen MM-kisabiisi on Robinin ja Elastisen ”Kipinän hetki” (alla linkki videoon). 

 

Miesten MM-kisoja on järjestetty vuodesta 1920. Seuraavassa  mitalistit ja paikkakunnat joilla kisat on järjestetty.

Vuosi    Kulta                          Hopea                       Pronssi                     Paikka

1920     Canada                     USA                           Czechoslovakia       Antwerp (Olympics)

1924     Canada                     USA                           Great Britain             Chamonix (Olympics)

1928     Canada                     Sweden                    Switzerland              St. Moritz (Olympics)

1930     Canada                     Germany                  Switzerland              Chamonix, Berlin, Vienna

1931     Canada                     USA                           Austria                       Krynica

1932     Canada                     USA                           Germany                   Lake Placid (Olympics)

1933     USA                           Canada                     Czechoslovakia       Prague

1934     Canada                     USA                           Germany                   Milan

1935     Canada                     Switzerland              Great Britain             Davos

1936     Great   Britain             Canada                     USA                           Garmisch-Partenkirchen (Olympics)

1937     Canada                     Great Britain             Switzerland              London

1938     Canada                     Great Britain             Czechoslovakia       Prague

1939     Canada                     USA                           Switzerland              Basle, Zurich

1940-1946 No championships (World War II)

1947     Czechoslovakia       Sweden                    Austria                       Prague

1948     Canada                     Czechoslovakia      Switzerland              St. Moritz (Olympics)

1949     Czechoslovakia       Canada                     USA                           Stockholm

1950     Canada                     USA                           Switzerland              London

1951     Canada                     Sweden                    Switzerland              Paris

1952     Canada                     USA                           Sweden                     Oslo (Olympics)

1953     Sweden                     FR Germany            Switzerland              Zurich, Basle

1954     Soviet   Union            Canada                     Sweden                     Stockholm

1955     Canada                     Soviet Union            Czechoslovakia       Krefeld, Dortmund, Cologne

1956     Soviet   Union            USA                           Canada                     Cortina (Olympics)

1957     Sweden                     Soviet Union            Czechoslovakia       Moscow

1958     Canada                     Soviet Union            Sweden                     Oslo

1959     Canada                     Soviet Union            Czechoslovakia       Prague, Bratislava

1960     USA                           Canada                     Soviet Union            Squaw Valley (Olympics)

1961     Canada                     Czechoslovakia      Soviet Union            Geneva, Lausanne

1962     Sweden                     Canada                     USA                           Colorado Springs, Denver

1963     Soviet   Union            Sweden                    Czechoslovakia       Stockholm

1964     Soviet   Union            Sweden                    Czechoslovakia       Innsbruck (Olympics)

1965     Soviet   Union            Czechoslovakia      Sweden                     Tampere

1966     Soviet   Union            Czechoslovakia      Canada                     Ljubljana

1967     Soviet   Union            Sweden                    Canada                     Vienna

1968     Soviet   Union            Czechoslovakia      Canada                     Grenoble   (Olympics)

1969     Soviet   Union            Sweden                    Czechoslovakia       Stockholm

1970     Soviet   Union            Sweden                    Czechoslovakia       Stockholm

1971     Soviet   Union            Czechoslovakia      Sweden                     Berne,   Geneva

1972     Czechoslovakia        Soviet Union            Sweden                     Prague

1973     Soviet   Union            Sweden                    Czechoslovakia       Moscow

1974     Soviet   Union            Czechoslovakia      Sweden                     Helsinki

1975     Soviet   Union            Czechoslovakia      Sweden                     Munich,   Dusseldorf

1976     Czechoslovakia        Soviet Union            Sweden                     Katowice

1977     Czechoslovakia        Sweden                    Soviet   Union            Vienna

1978     Soviet   Union            Czechoslovakia      Canada                     Prague

1979     Soviet   Union            Czechoslovakia      Sweden                     Moscow

1981     Soviet   Union            Sweden                   Czechoslovakia       Gothenburg, Stockholm

1982     Soviet   Union            Czechoslovakia      Canada                     Helsinki,   Tampere

1983     Soviet   Union            Czechoslovakia      Canada                     Dusseldorf, Dortmund, Munich

1985     Czechoslovakia        Canada                     Soviet   Union            Prague

1986     Soviet   Union            Sweden                    Canada                     Moscow

1987     Sweden                     Soviet Union            Czechoslovakia       Vienna

1989     Soviet   Union            Canada                     Czechoslovakia       Stockholm, Sodertalje

1990     Soviet   Union            Sweden                    Czechoslovakia       Berne, Fribourg

1991     Sweden                     Canada                     Soviet Union            Turku, Helsinki, Tampere

1992     Sweden                     Finland                      Czechoslovakia       Prague, Bratislava

1993     Russia                       Sweden                    Czech Republic       Dortmund, Munich

1994     Canada                     Finland                      Sweden                     Bolzano, Canazei, Milan

1995     Finland                      Sweden                    Canada                     Stockholm, Gavle

1996     Czech   Republic       Canada                     USA                           Vienna

1997     Canada                     Sweden                    Czech Republic       Helsinki, Turku, Tampere

1998     Sweden                     Finland                      Czech Republic       Zurich, Basle

1999     Czech   Republic       Finland                      Sweden                     Oslo, Lillehammer, Hamar

2000     Czech   Republic       Slovakia                    Finland                      St. Petersburg

2001     Czech   Republic       Finland                      Sweden                     Cologne, Hanover, Nuremberg

2002     Slovakia                    Russia                       Sweden                     Gothenburg, Karlstad, Jonkoping

2003     Canada                     Sweden                    Slovakia                    Helsinki, Turku, Tampere

2004     Canada                     Sweden                    USA                           Prague, Ostrava

2005     Czech   Republic       Canada                     Russia                       Vienna, Innsbruck

2006     Sweden                     Czech Republic       Finland                      Riga

2007     Canada                     Finland                      Russia                       Moscow, Mytishi

2008     Russia                       Canada                     Finland                      Quebec City, Halifax

2009     Russia                       Canada                     Sweden                     Berne, Zurich-Kloten

2010     Czech   Republic       Russia                       Sweden                     Cologne, Mannheim, Gelsenkirchen

2011     Finland                      Sweden                    Czech Republic       Bratislava, Kosice

2012     Russia                       Slovakia                    Czech Republic       Helsinki, Stockholm

2013     Sweden                     Switzerland              USA                           Stockholm, Helsinki

2014     Russia                       Finland                      Sweden                     Minsk

[Lähde IIHF]

 

 

MM-kisat ja Olympialaiset Junnut.com-sivuilla

 

IIHF:n videot, Suomen ottelut:


lataa jutun videot...

lataa jutun kaikki kuvat...

Lähteet ja linkit:

MM2015 viralliset sivut (The IIHF Ice Hockey World Championship 2015)
SJL
Leijonat.fi



Mobiili Junnut.com - Junioritoiminnan portaali

- Täysversioon - Ottelut Kärpät - Kärpät A - Kärpät B - Kärpät C - Kärpät Naiset -

Leijonat Channel One Cup:ssa

Tiistai 12.12.2017
Euro Hockey Tourin Channel One Cup 13.-17.12.2017 Moskovassa. Suomi - Tshekki jatkoajalle.

Kärpät - KalPa

Sunnuntai 10.12.2017
Kuopion C-junnut rokottivat Oulun poikia ylivoimalla.

Kärpät Musta - Kiekko-Laser Punainen

Sunnuntai 10.12.2017
Lakeuden D2 pojat yllättivät Kärpät

Kärpät - Ässät, Suomi 100

Lauantai 2.12.2017
Liigan Suomi 100 tapahtuman kohokohdaksi Oulussa muodostui ottelun avaustapahtumat, maamme laulu Petrus Schroderus ja Oulun Sinfonian vaskiorkesteri, ottelun aloituskiekon tiputti Suomen Tasavallan Presidentti Sauli Niinistö. Kärppien pitkä kotivoittojen putki katkesi, niukkaan tappioon Ässille.

Kärpät- Sport

Sunnuntai 3.12.2017
Sportin B-pojat putosivat Kärppä poikien kyydistä Raksilassa

Kärpät - Jukurit, Jukurit haastoi

Tiistai 28.11.2017
Jukurit ei pystynyt horjuttamaan Kärppien kärkipaikkaa.

Kärpät - Tappara, kärkipeli Raksilassa

Tiistai 21.11.2017
Kärppien kotipelien hyvä vire on säilynyt, kaikki kotipelit selvitetty.

Kärpät - HIFK, kotijoukkueella tiukkaa

Perjantai 17.11.2017
Kärpät on pelannut voitokkaasti kotona, 10 peräkkäistä voittoa. Ensimmäisessä erässä HIFK horjutti katsojien uskoa kotijoukkueen voittoon.

K-Laser/KKP – Jokerit

Sunnuntai 19.11.2017
Rantalakeuden B-pojat selättivät pääkaupunkilaiset vieraansa

Kiekko-Laser/KKP - KalPa

Lauantai 11.11.2017
Lakeuden C-pojat potkun parikin jäljessä kuopiolaisten vauhdista tällä kertaa

AIK/Laser HT - Riemu

Lauantai 11.11.2017
AIK/Laser HT ja Riemu tarjosivat isänpäivän aattona railakasta Suomi-sarjan jääkiekkoviihdettä.

Kärpät - TPS, halloweenin merkeissä

Lauantai 4.11.2017
Ottelussa Oulun Kärpät piti ensimmäisessä erässä hankkimansa johdon.

Karjala-turnaus 9.-12.11.2017

Maanantai 30.10.2017
Helsingin Hartwall Arenassa pelatava Karjalaturnaus valmistaa maajoukkuetta olympialaisiin. Turnaus on toinen kahdesta olympialaisia edeltävästä maajoukkuetapahtumasta ja valmennusryhmät seuraavat silmä kovana pelaajiensa ensi viikon suorituksia olympiajoukkueen pelaajavalintoja varten.

Kärpät - Lukko, Vehviläselle kolmas nollapeli

Torstai 26.10.2017
Kärpät puolustaa tehokkaasti ja tekee maaleja laajalla rintmalla

K-Laser/KKP – KooKoo, C-junnut

Perjantai 27.10.2017
K-Laser/KKP nappasi makean 5-3 voiton kotonaan KooKoosta.
Junnut.com - Arkistosta kaikki jutut